My Take
Students would definitely enjoy this and prefer it to the dry gramma workbook approach. The videos are interesting and helps the kids learn the content. But again, you'd have to purchase the entire app to have access to everything.
How I Use It
Students can use this app in small groups or independently (classwork or homework) to practice grammar. There are really cute videos to teach about grammar and they have quizzes to check for understanding.
While this app is really great, you can only see nouns for free - you'd have to purchase the rest of the app for $12.99 if you want all the other parts of speech.