Teacher Review for Babbel

Fun activities and gamification may not be worth costly subscription service

Caitlin M.
Academic Technology Specialist
Harpeth Hall School
Nashville, TN
Show More
My Subjects English Language Arts, Math, Science, Social Studies, Arts, World Languages
My Rating
Learning Scores
Engagement
Pedagogy
Support
My Students Liked It Yes
My Students Learned Yes
I Would Recommend It No
Setup Time Less than 5 minutes
Great for Homework
Individual
Knowledge gain
Practice
Teacher-led lessons
Great with Advanced learners
General
How I Use It
The activities were engaging, using images, sounds, and visuals. There was quite a bit of repetition, but mainly to introduce new concepts. The placement test did not seem accurate - it seemed to underestimate skill level and placed users at lower skill levels. The lessons were interesting, and it was fun to earn points for work - but use of the resource was limited to one lesson. The website was simple, but a bit confusing - younger students may not know where to click and may lose time searching.
My Take
Babbel makes it easy to get started, placing users in a recommended course based on an initial placement test. Activities incorporate a varied combination of images, sounds, and visuals - repetition of new concepts is important. Earning points by completing activities adds a gamification element - but all of this is only free for the first lesson in each language. A monthly subscription with a year commitment is $6.95/month or over $80 a year. With every student needing a subscription, the cost would add up quickly. I would recommend teachers try the product and if they really like the content, pay for a subscription for themselves and use the content in whole group instruction as a class.