Thank You, Certified Educators

May 07, 2014
Rebecca Randall Vice President, Education Programs and Partnerships
Common Sense Education

CATEGORIES Professional Development

Editor's Note: This article refers to Graphite, the former name of this website.

This year, Common Sense Media introduced a new set of certification programs. Teachers were invited to apply to be Common Sense Media Certified Educators for Digital Citizenship and for Graphite. (Applications are still being accepted.) We were thrilled with the overwhelming response. Teachers from all over the country submitted applications, demonstrating their incredible commitment to teaching students to be safe and responsible in our connected world, and demonstrating their ability to engage students effectively with innovative uses of technology for learning. 

Our hats go off to all of the educators who have earned certification and are transforming classrooms daily, and most especially to the eight listed here at the top, who have earned certification in both categories and continue to wow us daily with their commitments to excellence.

Lisa Brown
Healdsburg, CA
I am a 2nd grade teacher in Northern California. I have a Masters in Education: Curriculum, Teaching and Learning with an Educational Technology emphasis. While teaching the 'core' subjects I integrate technology and implement digital citizenship curriculum to make sure my students use technology appropriately, effectively and ethically.
Jason Gipson
Asunción, Paraguay
I currently work as an IT integration specialist at an international school in South America. Prior to supporting teachers in tech integration, I taught science and math for six years in the US. I currently hold teaching certifications in math, physics, Spanish and ESL.
Mara Gust
Greenbush, MN
I have a BS in Spanish and a Master's in Education. I also have a graduate certification in K-12 Computers and Technology. I teach in both middle school and high school and have been teaching Spanish and Technology for 16 years.
Jason Jackson
Huntington, WV
I started the 2013-14 school year as the only STEM teacher for middle schools in my district. I was part of the Huntington East Middle School related arts team and thus my classes rotated every six weeks, which afforded me the opportunity to reach every student in the school throughout the year. In April I started a new position as Common Sense Media's Education Manager in West Virginia.
Jenny O'Sullivan
Boca Raton, FL
After a decade of teaching 3rd grade, I now teach in a STEAM lab for grades K-5. It's really exciting!
Kim Reynolds
Phoenix, AZ
I am an Arizona Certified Career and Technical Education Teacher, wife of 24 years, mother of 3 grown children, former Cub Scout, Girl Scout, and Boy Scout Leader, Boy Scout Camp Archery Director, and Children’s Ministry teacher who loves working with children/young adults.
Barbara Thomson
Marcos, CA
I am the technology teacher at a K-6 International Baccalaureate school in San Marcos, CA. We have 1:1 iPads, iPods, Chromebooks, and netbooks. I integrate technology into the curriculum every day using a variety of apps, tools, and Google Drive.
Susan Walters
I am a programmer/analyst that left the business sector when my children were born. I was asked to be a substitute teacher in the computer room at my daughter's school. I loved teaching. So I applied for my teaching certificate. I have been teaching technology education and business education since 2001.

2014 Common Sense Media Certified Educators: Graphite

We commend the following teachers for meeting the criteria to become Graphite Certified Educators and for their continued commitment to sharing innovative uses of technology in the classroom with the Graphite community. List current as of May 1, 2014.​


Cameron McKinley


Stephanie Vanderslice


Jeff Newman
Kim Reynolds
Jennifer Valentine


Elisabeth Anderson
Hollie Becker
David Braden
Lisa Brown
August Deshais
Rae Fearing
Mary Kraus
Craig Leach
Jessica Lura
Donna Markey
Scott Marsden
Leigh Murrell
Mark Rounds
Marcello Sgambelluri
Chad Shaner
Adina Sullivan
Steve Taffee
Trevor Takayama
Barbara Thomson
Karyn Warner


Cate Beck
Michelle Pearson
Emily Stout

District of Columbia

Jonathan Fichter
Rasheki Kuykendall


Marla Kay Dandrea
Jenny O'Sullivan
Rylan Smith


Keali'i Akina
Heidi McGivern


Christine Tomlinson


Laura Ferrell
Jeanette Simenson


Bill Genereux
Kim Patton
Lisa Suhr


Lisa Stringfellow


Elizabeth Townsend Ecker


Lisa Keohane


Julie York


Wheatley Davis
Jeremy Hyler
Szymon Machajewski
Anna Philp
Stephanie Trautman
Eric Wilkinson


Shawn Brandt
Mara Gust
Meg King-Abraham


Kelly Arl
Eric Langhorst
Susan Maynor


Eva Harvell

North Carolina

Justin Bock
Donald Peters
Devon Rose


Cynthia Stogdill

New Hampshire

Susan Renard

New Jersey

Craig Bogusat
Gloria Edwards
Valerie Hecht
Steve Isaacs
Lynn Salehi


Jennifer Chandler

New York

Lisa LaBrake
Amanda Xavier


Barry Kallmeyer
Jennifer Keene
Robert Lane


Bobbi Gore
Bekah Hightower


Todd Bowman
Lisa Butler
Linda Granite
Jennifer Kraft
Michelle Krill
Diane Metzner
Michelle Norman
Maggie Powers
Rae Ann Smith
Shawn Storm
Susan Walters
Clint Walters


Ashley Kemper
Caitlin McLemore


Rafranz Davis
Noelia Garza
Maria Harrington
Rachelle Wooten


Summer Marshall


Fay Crum
Jennifer Hicks
Ruth Okoye
Stacie Taylor
Denise Wilson


Ryan Hill

West Virginia

Michael Gorman
Jason Jackson


Kathy Voth


Jason Gipson-Nahman


John Hart

Western Austrailia 6168

Michael Graffin

2013-2014 Common Sense Media Certified Educators: Digital Citizenship

We commend the following teachers for meeting the criteria to become Digital Citizenship Certified Educators and for helping to teach students to be safe and responsible online. List current as of May 1, 2014.​


Keith Minisman, Bumpus Middle School


Bill Ernst, Admin Center
Carissa Cotta, Petersburg High School & Mitkof Middle School


Allison Hall, Eisenhower Center for Innovation
Benjamin Harrison, Rancho Solano Preparatory School
Ginger Hunt, Canyon View Elementary
Heather Jancoski, Desert Sands Middle School
Melissa Kreider, Eisenhower School of Innovation
Jeff Newman, Copper Can yon High School
Kimberly Reynolds, Arizona Call a Teen Youth Resources
Christopher Seay, Vista del Sur Traditional School
James Wheeler, Thatcher High School


Mary Kim Harp, The New School


Eli Alvarado, Lincoln Middle School
Jessica Boualavong, Oakland Hebrew Day School
Lisa Brown, Alexander Valley School
Joyce Eggerth, Bethel Christian School
Bill Ferreirae, David Reese
Julie Gallaway, Mesquite Trails Elementary
Matt Gipson, Franklin Elementary
Robin Gluck, Oakland Hebrew Day School
Leanna Goldenberg, Bracher Elementary
Mark Grisafe, Ada Harris Elementary
Kris Hill, Chartwell School
Krista Inchausti, Schools of the Sacred Heart, San Francsico
Fred Jaravata, Convent & Stuart Hall
Thomas Jenkins, Diocese of San Bernardino
Jayme Johnson, Village School
Kerrie Kirkbride, Tierra Bonita
Daniel Koss, Holy Family School
Tracy Lum, Crystal Springs Uplands School
Angela Mackenzie, Village School
Maura Mecchella, Monterey Bay Aquarium
Guy Mendenhall, Bohannon Middle School
Margaret Miller, Saint Francis High School
Sheila Monger, Bagby Elementary
Jason Moore, Curtis School
Susan Morosoli, David Starr Jordan
Irene Nolan, St Pauls School
Michele Peabody, Pine ridge School
Larry Proctor, Irene B West Elementary
Todd Reed, Temecula Valley USD
Paula Rose, Livermore Valley Charter Prep
Matt Rowland, Arden Middle School
Jenn Roush, Public Safety Academy
Warren Sedar, Selby Lane School
Tina Spurlock, El Capitan High School
Alicia Tapia, De Marillac Academy
Hea Jin Thomas, Valley Christian Elementary School
Cheri Weinhagen, Hart Middle School
Nicole Wilburn, William Burnett
Tracy York, Maranatha Christian Schools


Lesa Bak, O'Dea Core Knowledge Elementary
Batoul Baydoun, Cotton Creek Elementary
Greg DiFiore, Ute Pass Elementary
Michael Empey, Woodrow Wilson Academy
Elaine Giromini, Henry World Middle School
Laura Israelsen, Hulstrom K-8
Laura Loutensock, Holyoke Elementary School
Cindy Merrill, Pine Lane Elementary
Joseph Misiaszek, Heaton Middle School
Patrick Molinari, Jefferson High School
Michelle Rickstrew, Highland Elementary
Donte' Stewart, Ellicott Middle School
Ian Yates, CMS Community School


Pamela Casner, Slade Middle School
Laura Corpora, Silver Lane Elementary School
Marialice B.F.X. Curran, University of Saint Joseph
Jaime Prokop, O'Brien STEM Academy


William Boland, Caravel Academy
Ida Cardwell , McCullough Middle
Tamara Carr, Caravel Academy
Veronica Laise, Caravel Academy


Lin Byrd, Rutherford High School
Kathy Cleare, Discovery Key Elementary
Laura Davis, Ascension Catholic School
Karin Hallett, Martin J. Gottlieb Day School
Debra Jacoby, University School-Lower
Adrienne Jitta, Jitta Bug Learning Center
Anne Lahr, Holy Trinity Episcopal Academy
Patricia Marcino, Everitt Middle School
Brad Meyer, Holy Trinity Episcopal Academy
David Palladino, iPreparatory Academy
Sandra Raper, Mandarin Middle School
Laura Riley, Ascension Catholic School
Hanna Shekhter, Brauser Maimonides Academy


Jocelyn Banks, Feagin Mill Middle School
Kim Boswell, Decatur High School
Cherie Carlson, Our Lady of the Assumption
Susan Eppley, Glennwood Elementary
Billie Fleming, Feagin Mill Middle School
Lois Hooper, Faith Middle School
Laura Kirkley, Feagin Mill Middle School
Bobby Brian Lewis, Feagin Mill Middle School
Stephanee Stephens, Fulton County Schools
Amy Zurawski, Our Lady of the Assumption


Julee Kaiaokamalie, Kamehameha Elementary School


Dave Guymon, Bonneville Online Schools


Kenyatta Forbes, John Fiske Elementary
Grace Frantz, The Cove School
Ashley Jahraus, Saint Clement School
Amy Leone, South Park School
Kathleen McDonough, The Skokie School
Nada Milanovic, Henry Clay
Allison Tilk, Smithton Elementary


Jacob Amstutz, Bluffton Harrison Elementary
Brittney Brosman, Triton Elementary School
William Gumula, Various
Julie Henson, Shamrock Springs Elementary
Monica Katowitz, Indian Creek Elementary
Deborah Norris, Saint Lawrence School
Jeremy Riffle, Triton Elementary School
Meghan Rivard, Oak Trace Elementary
Maria Sellers, South Vermillion Community Schools
Courtney Smith, Northview Elementary


Tyler Hellmann, St. Augustin School
Todd Johnson, Lewis Central High School
Darcie McGee, Minnesota Online High School
Stephanie Peters, Immaculate Conception School
Gary Scholtens, Webster City Middle School


Pamela Bakke, Timber Creek Elementary
Carol Bartolac, Blue Valley Schools Education Center
Mackayla Brittingham, Lakewood Elementary
Jill Hart, Timber Creek Elementary
Anne Mateer, California Trail Middle School
Valerie Rohlman, St. Patrick Catholic School
Kim Vannahmen, Dodge City Middle School
Gretchen VanSlyke, Oak Hill Elementary
Susie Whitaker, Perry Lecompton High School


Donna Logan, Yealey Elementary


Doug Joubert, Christian Brothers School
Bryson Matthews, Benton Middle School
Tiffany Whitehead, Central Middle School


Kathy Bailey, Dedham
William Corcoran, Jameson Elementary School
Terri Dawson, Gorham Middle School
Shana Goodall, Orono High School
Lynn Mayer, Old Town Elementary School
Deb Rosa, Carl J Lamb School


Katharina Boser, Glenelg Country School
Victor King, CCPS ESOL Team
Erin Moyer, White Oak School


Pat Boylan, Putnam Vocational Technical Academy
Marianne Finocchiaro, Country Day School of the Holy Union
Amelia Herring, Applewild School
Carrie Mathias, Sacred Heart Elementary School
Jodi Miles, MVMMS
Lisa Ryder, Attleboro High School


Jeremy Badiner, Thomas M Ryan Intermediate
Courtney Conley, Crissman Elementary
Christine James, Foster Elementary
Doug Joubert, Christian Brothers School
Bryson Matthews, Benton Middle School
Paul Murray, Portage Public Schools (administration)
Staci Nazareth, Saline Alternative High School
Jessica Winstanley, Portage Public Schools
Holly Wolf, Havel Elementary School


Leslie Fisher, Franklin Middle School
Mara Gust, Greenbush-Middle River School
Wendy Mitchell, Holy Name of Jesus School


Bronwyn Burford, Jackson Academy


Misty Alexander, Dixon Elementary School
Megan Bright, Lillian Schumacher Elementary
Meena Gartland, Pattonville Heights Middle School
Colleen House, Parkway West Middle School
Novelette Luster, Success Academy at Knotts
Amanda Pascoe, Timothy Lutheran School Ministries
Bernadette Roche, Oakhill Day School


Paula Ashford, Abbott Elementary School
Chris Blecha, Johnson Crossing Academic Center
Mindy Chandler, Johnson Crossing Academic Center
James Gardner, Bryan High School
Elizabeth Hofer, Monroe Middle School
Valerie Holmes, Northwest High School
Lori Irvine, Belvedere Elementary
Sophia Kohls, Norris Middle School
Brad LaChapelle, Druid Hill Elementary
Darci Lindgren, Lindsay Holy Family School
Emily Nesbitt, Northwest High School
Nichole Niebur, Burke High School
Angela Palmer, St. Vincent de Paul
Arttie Parker, North Platte High School
Carrie Pratt, McMillan Magnet Center
Erin Ruis, Bryan Middle School
Linda Scholz, Chandler View Elementary
Ryan Stieren, Northwest High School
Brian Swanigan, Marrs Magnet Middle School
Cheryl Tschetter , McMillan Magnet Middle School


Mary Ardoin, Mojave High School

New Jersey

Ruth Davis, Eisenhower Middle School
Ryan Hahn, Clayton High School
Laura Hare, Caravel Academy
Jillian Jeffries, Timothy Christian Academy
Lisa Ligo, Bayshore Middle School
Wendy Morales, Bayshore Middle School
Theresa Parkhill, Lincoln School
Carrie Petkiewich, Gill St. Bernard's School
Donna Roth, Central School

New Mexico

Susan Geores, Albuquerque Academy
Lynn Huber, Annunciation Catholic School

New York

Andrea Alvarez-Hernandez, P.S. 212
Ellen Baru, The Cathedral School
Rashell Clarke, PS153Q Maspeth
Erin Dietz, PS 103
Sandra Engle, Rome Catholic School
Melody Geroux, Orange-Ulster BOCES
Michele Gilbert, Belfast
Lindsay Horman, The Cathedral School
Jessica Jundef, Solomon Schechter Day School of Greater Monmouth County
Kristen Magyar, Highland Falls Intermediate School
Marlene McGarrity, Christa McAuliffe IS 187
Margaret McNamara, Holland Patent Middle School
Jill Miskanic, Cunningham IS 234
Grace Monroe, P.S.19Q
Sharon Owens, Cathedral School
Karen Vitek, Spackenkill High School

North Carolina

Sedley Abercrombie, Fair Grove Elementary
Sarah Cardwell, Green Valley Elementary School
Gina Crippen, Rocky River Elementary School
Kayla Dellinger, The Franciscan School
Cynthia Fordham, Ravenscroft School
Tara Gander, East Mooresville Intermediate School
Darren Geraci, Efland-Cheeks Elementary School
Susie Harkey, Park View Elementary
Kristi Kallio, Mooresville Senior High School
Mesha Lasky, East Mooresville Intermediate School
Ashley Layne, Carver Middle School
Brenda Martin, Park View Elementary
Meghan McGrath, Mooresville Middle School
Marie Otis, Charlotte Preparatory School
Susan Overcash, South Elementary School
Lauren Pollock, Rocky River Elementary School
Marsha Rhyne, Mooresville Intermediate School
Kristina Thoennes, Mooresville Intermediate School
Tracey Waid, Mooresville High School
Jen Wilkinson, South Elementary School
Deborah Williams, Leaksville-Spray Elementary
Mary Jo Windley, First Flight Elementary School


Beth Blaustein, Hilton Elementary School
Amy Bloomberg, Cleveland Heights High School
Melissa Broome, Madeira MIddle School
Warren Kelly, McKell Elementary School
Scott Kinkoph, Middle School
Krissy Machamer, Maysville Elementary School
Tenah McMahan, North Union Middle
Mary Moore, Nagel Middle School
Susan Sparks, Rock Hill Elementary
Lindsay Western, KIDSConnect


Cindy Etherton, Calapooia Middle School


Laura Bierbower, Youngsville Elementary Middle School
Susan Hefley Dassa, McKinney Elementary School
Alaine Nativio, Greensburg Salem Middle School
Jay Pearcy, Springside Chestnut Hill Academy
Mark Pearsall, Conrad Weiser East Elementary
Jason Quattrone, Friends School of Mullica Hill
Bill Schleicher, Urban Pathways Charter School
Laura Stiansen, Upper Moreland High School
Susan Walters, Mon Yough Catholic School
Nicole Yetter, North Penn High School

South Carolina

Adam Babcock, Spartanburg High School
Catina Bridges, Carver Middle School
Joe Broadus, Carver Middle School
Kim Buice, W. H. Chapman Elementary
Clay Cook, Maryville Elementary School
Leslie Davis-Brantley, Oakbrook Elementary
Karen Dawkins, Carver Middle School
Vastyne Dendy, Carver Middle School
Patrick Donnelly, Carver Middle School
Craig Farnsworth, Hammond School
Rosemary Fayssoux, Mt. Pleasant Academy
Lisa Foster, Carver Middle School
Edwenia Gaffney, Carver Middle School
Melissa Gault, Carver Middle School
Keith Godfrey, The Cleveland Academy of Leadership
Lennetta Gray-Brewton, Carver Middle School
Andrea Green, George Washington Carver Middle School
Lisa Hardy, Carver Middle School
Tiffany Jolly, Mary H. Wright
Gina Khoury, Carver Middle School
Callie Lowery, Carver Middle School
Mark Manigo, Carver Middle
Karen McCarter, Carver Middle School
Sabrina Myers, Carver Middle School
Susan Myers, Spartanburg High School
Kelly Petty, Carver Middle School
Pamela Rijo, Buist Academy for Advanced Learning
Carrie Shoolbred, Jesse Boyd Elementary School
Paige Swink, Carver Middle School
Nicole Thompson, Carver Middle School
Susan Wilson, Mary H. Wright Elementary
Barbara Wood-Allen, Carver Middle School
Dan Kirsch, Patrick Henry Middle School


Julie Davis, Chattanooga Christian School
Matthew Lukach, University School of Nashville
Brandi Rood, Tennessee School for the Deaf
Helen Tarleton, University School of Nashville


Vicki Arrington, The Education Center
Della Benavidez, Besteiro
Martha Bowden, Episcopal School of Dallas Lower School
Emilie Buske-Ferman, Heritage Elementary School
Kristin Carter Moore, MST Magnet School
Sharolyn Chitwood, JP Elder Middle School
Janice Cordray, R.C. Clark High School
Lisa Curry, Harry Stone Montessori
Jennifer Davis, Hebron Valley Elementary
Nahsechay Dipo, J. T. Brashear
Allison Dominguez, Katy Elementary
Lindsay Foster, Parkview Elementary
Valerie Hill, Ethridge Elementary
Michelle Lee, Lewisville ISD
Frances Loving, Griffin Middle School
Lorena Martinez, Brownsville ISD
Sylvia Martinez, Zapata High School
Michelle McClanahan, Zellars Elementary
Teresa McMurray, Bridlewood Elementary
Deanna Moore, New Deal Middle School
Victoria Payton-Ruiz, Cornerstone Christian Schools
Elaine Plybon, Education Center
Audrey Pruitt, Cesar Chavez Elementary
Morgan Sauer, Downing Middle School
Morganne Schlegel, King Learning Center
Deanna Seigler, D.H. Brent Elementary
Brian Smith, Harry Stone Montessori Academy
Michelle Smith, John A Dubiski Career High School
LueAnn Teal, Castle Hills Elementary
Bernadette Trammell, Camey Elementary
Tammy Vinson, Life School Oak Cliff
Krystal Weiss, Memorial Drive Elementary


Natalie Allsop, Oquirrh Hills Middle School


Bonnie Birdsall, Williston School District


Melissa DeBoer, Hampton Roads Academy
Karen Massengill, Hampton Roads Academy
Daniel Miani, Bishop Sullivan Catholic High School
Benjamin Wage, St. Thomas Aquinas Regional School


Kim Alessi
Trisha Dotts, Arcadia Elementary Diane Parham, Endeavour Elementary

West Virginia

Randall Black, Huntington Middle School
Jason Jackson, Huntington East Middle School
Joshua Ratliff, WV Department of Education


Stacey Jansen, Brookfield Academy
Tom Mussoline, University School of Milwaukee
Steve Villeneuve, University School of Milwaukee


Kimberly Alfes, Wyoming Central School


Rikki Helps, Reidy Park Primary School
Hector Miller, Catholic College Bendigo


Daphne Amster, Edgewater
Tanya Avrith, Lester B. Pearson School Board
Anne McCoy, Rainy River District School Board
Jeff Noonan, Vision Beauce
Angela Wilkins, Van Bien Elementary
Larry Schowalter, Percy Baxter Middle School


Beatriz Rhenals, Colegio Jorge Washington


Emily Roth, The International School of Kuala Lumpur


Vasudha Hurkat, International School Yangon


Jason Gipson-Nahman, The American School of Asuncion

New Zealand

Amanda Neemia, Life Education Trust


Jennifer Brown, Canadian International School
Egmond Boon, Canadian International School
Ben Cooperman , Canadian International School
Holly Fairbrother, Nexus International School
Ben Grundy, Canadian International School
Maureen Kennedy, Canadian International School
Kim Lelek, Canadian International School
Flynn McCreath, Canadian International School
Dion Norman , Canadian International School
Mike Pelletier, Canadian International School
Richard Poth, Nexus International School

South Korea

Sarah Cornelius, Korea International School (JeJu Campus)
Lauren Teather, Seoul Foreign School


Gretha Wocke, International School Winterthur


Judy Durkin, International Bilingual School at Tainan-Science-Park


Elif Raskin, International School of Tanganyika


Christopher Bell, International School Bangkok
Miguel Zambrano, International School Bangkok

United Arab Emirates

Tony Potts, GEMS World Academy

United Kingdom

Matt Rogers, Snowsfields Primary School